понеділок, 1 листопада 2021 р.

11 дивовижних національних парків України, які варто побачити вже цієї осені

    Національний природний парк — не просто річки, ліси, гори, чи природні явища. Це місця особливої, винятково красивої природи . Вони бережно захищені від руйнівного людського впливу та водночас відкриті для кожного, хто хоче насолодитися їхньою красою.

     Національний природний парк — народне надбання, на яке кожна людина має право. Кожен, хто має очі, щоб його побачити, і серце, щоб ним насолодитися.

  В Україні налічується 40 національних природних парків. Тож пропонуємо вам підбірку дивовижних національних природних парків, які неодмінно вартує відвідати.

Карпатський національний природній парк

 

 Це територія Івано-Франківської області, а точніше – Гуцульщина.

    Про унікальність гуцульського краю можна говорити безконечно. Тут і археологічні пам’ятки, що мають вік 15 тис. років, і пам’ятки дерев’яного народного мистецтва XVI-XIX ст., і унікальні художні народні промисли.

    Серед визначних природніх об’єктів значними є верхове болото Рудяк з журавлиною дрібноплідною та іншими рідкісними видами рослин, урочище Кедрувате на Чорногорі – єдине місце зростання сосни кедрової.

     Багатьох туристів зачаровують скелі Довбуша.

 

    У Яремчі є дивовижний водоспад «Пробій», котрий падає з висоти 12 м на фоні великих кам’яних брил, що створює надзвичайно величний пейзаж карпатської краси.

    Пробій — один з найповноводніших водоспадів Карпат. Висота падіння води 8 м, кут нахилу — майже 45 градусів. Утворився в нижній частині Яремчанського каньйону річки Прут, у місці виходу на поверхню стійких до ерозії гірських порід — ямненських пісковиків (верхні шари) та аргілітів і алевритів (нижні шари).

 

 Національний природний парк Шацький

 

     Знаходиться на території Волинської області.

     Це унікальна еко-система озерно-болотно-лісових комплексів, які є найбільшими в Європі.

      Включає у себе понад 30 озер різного розміру і походження. Безцінною перлиною серед них є озеро Світязь. Водойма славиться дивовижною прозорістю чистої води, лікувальними властивостями боліт та неймовірно красивими краєвидами. Тому є улюбленим місцем відпочинку не лише українців. Ліси в Шацькому природному парку займають понад 51 % території. Вони наповнюють довколишнє повітря приємним запахом хвої. А ще запрошують посмакувати найрізноманітнішими лісовими ягодами та грибами.

Національний природний парк Нижньодністровський

 

     Парк розташований на території трьох районів Одеської області в межиріччі Дністра та річки Турунчук.


     Ця дельта Дністра входить в перелік водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення.

      До заповідної зони парку входять такі ландшафти: низинні болота, заболочений ліс, безліса заплава, ділянки з домінуванням деревних порід, водної та коловодної рослинності.

      Важливим елементом гирлової ділянки пониззя Дністра є плавневі озера.
      Велетні пелікани, граційні лебеді, незліченні малі та великі баклани, витончені чаплі, верткі болотні крячки – всі ці птахи є мешканцями Нижньодністровського НПП.

 

Національний природний парк «Святі гори». Знаходиться в північній частині Донецької області.


     Тут розташовані унікальні крейдяні гори, де росте багато реліктових рослин. До речі, у 2008 році ці гори потрапили в Top-100 всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес України».

      На території парку знаходиться близько 129 цінних археологічних об’єктів різних часових епох: від палеоліту до середньовіччя і чимало пам’яток історії та культури.

      Найвеличнішою архітектурною пам’яткою парку є Свято-Успенська Святогірська Лавра – пам’ятка архітектури XIII-XVI століть.

 

Національний природний парк «Синевир»

 

    Знаходиться у Закарпатській області, Міжгірському районі,  так званих Горганах.

     Зараз це величний гірський масив, а колись тут було морське дно.

     На території парку знаходяться болота зі сферичною поверхнею.

      А озеро Синевир справедливо вважається найкоштовнішим природним скарбом національного парку і є однією з візитних карток Українських Карпат.

      Ще на території парку можна побачити Музей лісу і сплаву, що є єдиним у Європі, де експонуються старовинні знаряддя праці лісорубів.


Національний природній парк «Олешківські піски»

 

    Олешківські піски є найбільшим піщаним масивом у Європі.

Розташований НПП на території Херсонської області.

    Це справжня українська пустеля. З оазами, барханами, гадюками і отруйними павуками. Влітку пісок нагрівається до 75 градусів.

     А на «березі» пустелі ви зможете побачити найбільший у світі ліс, що висаджений людиною.

     Цікаво, що тривалий час Олешківські піски були закритою зоною, на території якої розташовувався військовий полігон СРСР. Тепер це – популярне серед туристів місцевість, яка є справді унікальною та ще малодослідженою.

Національний природний парк «Гуцульщина»

  

   Розташований у мальовничій лісистій частині Покутсько-Буковинських Карпат (Косівський район Івано-Франківської області).

    Одне з найбільших багатств національного парку «Гуцульщина» – ліси. На території є численні річки та гірські  потоки. Особливо відомою є мальовнича річка Черемош.

    Саме тут, на Косівщині, всесвітньо відомий центр етнографічної та історико-культурної спадщини України, де найкраще збереглися прадавні самобутні ремесла, промисли, традиції, звичаї гуцулів.

Національний природний парк «Сколівські Бескиди»

 

    Парк створено у басейнах річки Стрий (південно-західна частина Львівської області).

     Територія «Сколівських Бескидів» — в околицях традиційних курортних місцевостей – Східниці, Сколе, Славське.

     Особливе значення має розташоване на прилеглих до парку територіях смт. Східниця, де в 1970 році знайдено великі запаси мінеральних вод типу «Нафтуся». Крім того, на території парку є понад 30 мінеральних джерел різної бальнеологічної дії.

     Панорами надзвичайної краси гір, лісів, гірських річок та джерел приваблюють туристів у будь-яку пору року.

Гетьманський національний природний парк

 

      Створений на території Сумської області в долині річки Ворскла — однієї з найчистіших і найкрасивіших річок нашої країни.
      Цікаво, що територія «Гетьманського» примикає до кордону з Російською Федерацією.

У НПП Гетьманський збережено різноманітні типові ландшафти Лівобережного лісостепу – від низинних заплав, сфангових боліт до реліктових корінних лісів (де вік дерев сягає 210 років).
Названий НПП на честь давньої української держави — Гетьманщини.

Дермансько-Острозький національний природний парк

 

   Знаходиться на території Рівенської області. 
    Невисокі, але надзвичайно мальовничі Дермансько-Острозські “гори” тягнуться між Новомалином і Острогом.

    Територія парку багата на об’єкти історико-культурної спадщини. Адже тут розташовані такі багаті історичні об’єкти, як Острог – місто-фортеця, родове гніздо князів Острозьких, монастир заснований ними ж у Межирічі, «романтичні» руїни замку у Новомалині та інші об’єкти.

    На території парку знаходиться також місце найбільшого в історії бою УПА з військами НКВС – урочище Гурби.

Національний природній парк «Прип’ять – Стохід»

 

   Простягається на території не лише українського, а й білоруського Полісся.

    У назві парку — дві мальовничих річки, які крім численних озер, болі та лісів входять у заповідну територію.

   На території парку «Прип’ять-Стохід» зустрічаються надзвичайно красиві і рідкісні рослини. Близько 40 видів рослин і 80 видів тварин занесено до Червоної книги України.

Красива природа і цілющі озера — мабуть, найцінніше, та далеко не єдине багатство заповідної зони.
    Своєрідним культурним центром парку є селище Любешів. Серед визначних історико-архітектурних споруд тут є колегія піярів; побудовані у стилі бароко ворота замку XVIII століття; кляштор і костел капуцинів.
Немає коментарів:

Дописати коментар